GRAFFITI - W kulturze hip-hop

Idź do spisu treści

Menu główne:

GRAFFITI

Graffiti to inaczej Obrazy na murach, ścianach oraz pociągach. Graffiti można podzielić na taggi oraz wrzuty. Taggi są pierwotną wersją. Podpisami malarzy wykonywanymi za pomocą flamastrów. Wrzuty zaś są pełną wersją graffiti. Składają się z dużych, wypełnianych i ozdobionych liter, a także dodatkowych elementów graficznych. Ze względu na charakter, graffiti najczęściej było tworzone nielegalnie, na trudno dostępnych miejscach lub pociągach. Niestety efektem takich działań jest błędne pojmowanie tej sztuki. Utożsamianie jej z napisami będącymi przejawem wandalizmu.

 
 
 

Na przełomie 92 i 93 roku zaczęło pojawiać się w Polsce pierwsze graffiti (stolicą tej kultury był Szczecin). Rok później kilku młodych malarzy założyło United Clan, jedną z najlepszych polskich grup graffiti.

 
 

Najsłynniejszym grafficiarzem na świecie jest Banksy, jednocześnie jest najbardziej tajemniczy. Mimo że wydał już kilka albumów ze swoimi pracami, a jego graffiti na sztalugach sprzedawane jest na aukcjach w Sotheby's, wciąż nieznana jest jego tożsamość.

 
 

Na ogół uważa się, że jest nim urodzony w 1974 roku w Bristolu Robert Banks, ale te dane nigdy nie zostały potwierdzone oficjalnie. Istnieją nawet dwa zdjęcia Banksy'ego , ale problem w tym, że... każde przedstawia inna osobę.

Banksy podróżuje po całym świecie i "zostawia ślady". Dwie z jego prac ponoć znajdują się w Trójmieście. Nie jest to oficjalna wiadomość,  gdyż Banksy dorobił się już dziesiątków naśladowników a także "ekspertów" swojej sztuki, którzy ciągną niezłą kasę za ekspertyzy potwierdzające autorstwo.

Ma własny styl zarówno jeśli chodzi o formę jak i o treść swych rysunków. Najczęstszą tematyką jest polityka i szeroko rozumiane życie społeczne.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego